Збір ягід чорної смородини
Найприємніший момент, в кожного садівника – це дозрівання урожаю.
Дозрівання залежить від сортових особливостей, від зони вирощування, від типу ґрунту і від агротехніки. Прийнято розрізняти ранні, середньоранні, середні, середньопізні і пізні сорти. В чорної смородини різниця в достиганні може становити 30днів. В Україні в описах сортів часто трапляються неточності в термінах достигання. Тому наш плодорозсадник поставив собі за мету дослідити терміни достигання чорної і червоної смородини для Західного Полісся.
Обривати ягоди, для реалізації, необхідно в стадії технічної стиглості. Це приблизно за 4-8 днів до повної стиглості. Наприклад, для сорту Ювілейна Копаня технічна стиглість настає з 25 червня, а повна з 1 липня.
Запізнюватись зі збором ягоди не можна. Перестиглі ягоди можуть опадати, розтріскуватись після дощу, загнивати від сонячних опіків, втрачати тугор і текти. Урожай від цього втрачається, збір ягоди утруднюється. Для реалізації на свіжому ринку, сушки і заморожування, ягоди повинні бути сухими.
Для цінителів свіжої ягоди, прямо з куща, найсмачніша ягода в повній стиглості.
В характеристиках всіх сортів вказано, що достигання дружнє, про те це не зовсім так. Цвітіння починається з верхніх квіток до нижніх, це своєрідний захист від несприятливих умов весною. Таке саме і дозрівання ягід. Крім того, на верхівках ягода достигає раніше. Дозріла ягода може легко осипатись, може міцніше триматись, а може досить міцно триматись на кущі. Найкраще середній варіант, в останньому найчастіше буває мокрий відрив, як, наприклад, в йошти.
Найбільша ягода, в чорної смородини, виростає на однорічних пагонах. В кінці вегетації однорічний пагін вже з обростаючими гілочками першого порядку, і на цих приростах, на наступний рік, ягода буде трохи менша. На третій рік ягода, на пристах, ще здрібнішає. І так самий великоплідний сорт в 6-8 літньому віці плодоносить як дрібноплідний, а дрібноплідні родять одні «мишачі очі».
В наших ягідних насадженнях ми вирощуємо максимально велику ягоду, і тільки на однорічних і частково на двохрічних пагонах. Тому частину гілок зрізуємо разом з ягодою, і звозимо до місця обривання. Це, можливо, найлегший спосіб ручного обривання. Садівник сидить на стільчику, пагони з ягодами – на невисокому столику, розміщеному в затінку.
В сортів, що розтягнутий період достигання, збір проводиться в два етапи. Спочатку обрізується верхня половина пагона, з достиглими ягодами, через декілька днів – нижня. Це стосується сорту Краса Львова.
Кущ, звільнений від урожаю і частини пагонів, всі сили віддає нульовим пагонам, які до кінця вегетації виростають до одного метра заввишки.
Таку технологію можна застосовувати тільки на сортах чорної смородини інтенсивного типу плодоношення. Отриманими гілками з листям, ми мульчуємо насадження малини, а малиновими – смородину.
За п’ять років досліджень наші кущі давали високі урожаї і відзначились потужним ростом пагонів. Необхідно дослідити, скільки років вони ще будуть зберігати високу продуктивність.
Для комбайнового збирання кущі спеціально формують. Підрізка робиться на внутрішній пагін, щоб кущ не був розлогий. Якщо кущі систематично проріджувати, то ягоди також будуть великими. Але залишати гілки, які дали чотири урожаї, не потрібно. Старі гілки накопичують велику кількість шкідника і деякі грибкові хвороби.
Тип плодоношення червоної смородини дещо відрізняється від чорної. Плодові утворення в неї довговічніші, урожайність вона нарощує повільніше, тому її різати так не можна. Ягоди порички слід обривати цілими кистями. Вони можуть довго висіти на кущах і не ушкоджуватись так, як ягоди чорної. Але їх можуть скльовувати птахи.
Ягоди чорної смородини бувають солодкого, десертного смаку, і бувають дуже кислі: Титанія, Вернісаж. Для переробки смак суттєвого значення не має, а для споживання свіжої ягоди треба мати десертні сорти: Софіївська, Селеченська -2. Великі ягоди на ринку розкуповуються краще ніж малі. В Україні вирощується не достатньо ягід смородини, ще менше агрусу, тому зі збутом проблем не має.