+380994087762 +38097 2231 687
info@mysad.org.ua
Волинська обл. м. Ковель

Смородина — характеристика сортів, переваги, недоліки

IMG_1268 - КопіяАльта

Середньопізній сорт чорної смородини інтенсивного типу плодоношення . Селекція Інституту садівництва УААН, автори сорту К.Н. Копань, В.П. Копань отримали його в 1974 році від схрещування гібридної форми (Юність-Зоя) і сорту Минай Шмирьов.

Сорт є найбільш невибагливим до грунтово-кліматичних умов, має підвищену посухостійкість і середню стійкість до грибкових хвороб. Кущ сильнорослий , слоборозлогий, відзначається високою урожайністю.

Ягоди округлі, середніх розмірів, вагою від 1.2г до 2.6г, неодномірні, густо розміщені на пагоні і мають коротку плодоніжку, тому пагін схожий на качан кукурудзи.Шкірка тонка, але міцна,смак приємний — солодкуватий, транспортабельність хороша. Продукти переробки, варення, джеми виходять високоякісні.

Сорт Альта може вирощуватись і любительських ягідниках, і придатний для промислових плантацій.

 

вернісаж - КопіяВернісаж

Сорт чорної смородини ранньосереднього терміну достигання. Селекція Інституту садівництва УААН. Автори сорту К. Н. Копань, В. П. Копань отримали його від схрещування в 1985році сортів Клусонівська і Тритон.

Сорт відзначається стійкістю до грибкових хвороб, шкідників, підвищеною засухостійкістю.

Ягоди овальні, блискучі, вагою 1,6-2,2г., відрив сухий. кислуватий. Цукрів містить до 10%, кислот до 3,5%, вітаміну С до 190мг. на 100г. сирої ваги.

Достигання одночасне,  інколи достигла ягода може розтріскуватись після дощів, тому зі збором зволікати не треба. Ягоди Вернісажу необхідно збирати на 10 днів раніше ніж Ювілейну Копаня. Перезріла ягода втрачає транспортабельність, тече, хоча стає солодшою. Осипання ягоди не спостерігалось. Придатний для комбайнового збору ягід.

За нашими спостереженнями сорт не перспективний для ручного збору через дрібнувату ягоду, також підтікання ягоди, і як для раннього сорту — кислуватий. В нашому господарстві відмовилися від вирощування даного сорт                                               

                                                                                         

      ???????????????????????????????                                                                                  Добриня

 

Середній сорт чорної смородини російської селекції, виведений  А.І. Астаховим від схрещування сорту Ізюмна і гібридної форми 42-7.

Пагони міцні, прямостоячі , добре тримають урожай,  середньо рослі. До ґрунтів сорт вибагливий, добре росте і плодоносить при високій агротехніці. До грибкових хвороб середньо стійкий, борошнистою росою не пошкоджується.

Ягоди великі 2.8-6,0 гр. чорні, блискучі, відзначаються високими смаковими якостями, дійсно смачні, дійсно солодкі ягоди, можна подавати на десерт. Достигають дуже рано — з 18-20 червня в наших умовах. А от відрив може бути мокрим, тоді рвати треба гронами.

Добриня стійкий до весняних заморозків, які завжди бувають під час цвітіння ранніх сортів, тому урожайність висока і стабільна  – 2 — 3кг. з куща. Сорт погано розмножується здерев’янілими живцями.

 

 

       IMG_0067 - Копія                     Козацька

       Сорт чорної смородини середнього строку достигання, інтенсивного типу плодоношення, виведений К.Н Копань і В.П Копань в 1974році, від схрещування гібридної форми А-1-14(Юность х Зоя) і сорту Мінай Шмирьов). Кущ середньорослий, компактний, пагони товсті прямостоячі, придатні до комбайнового збору урожаю. Стійкий до грибкових хвороб, і шкідників, бруньковим кліщем не пошкоджується. Сорт не вибагливий до умов вирощування, родить щедро стабільно.

Ягоди округло-овальні, великі, вагою 1,6-2,0г, найбільші до 2,5г , кислуваті (4,25-4,5 балів), дозрівають одночасно, неосипаються.

Сорт цінується за стійкість до хвороб і шкідників. Через дрібнувату ягоду не підходить для ручного збору.

 

 

  IMG_1266 - Копія                         Краса Львова

Пізній сорт чорної смородини, інтенсивного типу плодоношення, отриманий в Львівському філіалі Інституту садівництва УААН від схрещування в 1985 році сортів Загадка і Ледар. Селекціонери З.А.Шестопал, Г.С. Шестопал.

Ягоди великі округло-овальні, злегка каплевидні, вагою від 1,5 до 4,5г., містять цукрів до 7%, кислот від 1,8 до 3,1%. Достигання дещо розтягнуте, можливий збір в два етапи. Кущ

cередньорослий, прямостоячий, придатний для комбайнового збирання ягід. Відрив сухий, ягоди не розтріскуються, не осипаються.

До недоліків відносимо неодночасне достигання ягід, пагони сильніше від інших сортів пошкоджуються шкідником — склівкою. При сильній спеці ягоди, в незначній кількості, отримують сонячні опіки.

Сорт популярний в Україні, і цінується за високу урожайність, велику і смачну ягоду. Проявляє високу посухостійкість. Кращий сорт пізнього терміну достигання.

 IMG_0640 - Копія      Селеченська -2                 

 Ранньостиглий сорт чорної смородини, виведений А.И. Астаховим в Всеросійському НДІ люпина, від схрещування Сіянець голубки і гібридної форми 32-77. Характеризується  високою стійкістю до грибкових хвороб, середньостійкий до брунькового кліща, краще вдається на помірнозволоженних, родючих грунтах. Кущі високорослі, пагони прямостоячі. Може більше від інших сортів пошкоджуватись попелицями.

Ягоди великі, округлі, вагою 1,7-3,3г, відмінного, солодкого смаку, дегустаційна оцінка – 4,8 балів. Достигання  дещо розтягнуте, достиглі ягоди не осипаються, не розтріскуються, довго висять на кущі. Урожайність висока до 20т/га. Селеченська-2 цінується за десертний смак ягід і раннє достигання.

 

 

 

 

soviivska-2 - Копія                                             Софіївська

Софіївська — сорт чорної смородини середнього терміну достигання, інтенсивного типу плодоношення. Селекція Інституту садівництва УААН, автори сорту К.Н. Копань, В.П. Копань отримали її від схрещування в 1986 році сорту Білоруська солодка з гібридною формою С-106.

Сорт проявляє всі цінні господарські ознаки: велику і стабільну урожайність, стійкість проти грибкових хвороб, відносну стійкість проти шкідників, підвищену засухостійкість.

Ягоди великі, вагою від 1,7 до 3,2-3,6г., округлі, при достиганні не осипаються, не розтріскуються, відрив сухий, смак десертний, килувато-солодкий, придатні для споживання в свіжому вигляді. Вміст цукрів до 10%, кислот до 2,5%, вітаміну С до 250мг. на 100г. сирої ваги.

Кущ високорослий, прямостоячий, придатний для комбайнового збирання врожаю.

Сорт Софіївська популярний в Україні і за її межами. За нашими спостереженнями недостатньо стійка до плямистостей листя.

 

IMG_1275 - Копія                         Сюіта київська

Сюіта київська – ранньосередній сорт чорної смородини інтенсивного типу плодоношення . Селекція Інституту садівництва УААН, автори сорту К.Н. Копань, В.П. Копань отримали її від схрещування в 1974році гібридної форми А-1-14(Юність-Зоя) і сорту Мінай Шмитьов.

Відзначається великою силою росту, пагони високі, прямостоячі, придатні для комбайнового збору урожаю. Сорт відносно стійкий до грибкових хвороб і шкідників, має високу самоплідність. Урожайність середня, з роками зростає.

Ягоди дуже великі, чорні, середня вага 1,7-1,8г, найбільші до 2.5г, достигають в третій декаді червня. Ягоди високотоварні, мають  хорошу транспортабельність. На смак дещо кислуваті. Достигання дружнє, достиглі ягоди не осипаються, використовуються для різноманітних видів переробки, варення.

Даний сорт програє і розміром , і врожайністю, і смаком сорту-фавориту— Ювілейній Копаня.

 

 

 

 IMG_1313 - Копія                     Титанія

Сорт чорної смородини, отриманий шведськими селекціонерами при схрещуванні сортів Алтайська десертна і Kajaanin Musta-Tamas. Був   самим поширеним промисловим сортом в Європі, популярний і в Україні. Кущ високий, прямостоячий, придатний для комбайнового збору урожаю. Відзначається високою стійкістю проти грибкових хвороб, відносною стійкістю проти шкідників. Найкраще вдається на родючих грунтах. Достигання  з початку липня.

Ягоди великі, 1,5-2,5г, більші до 4г, чорні, блискучі,  дещо кислуваті, довго висять на кущі, не осипаються і не розтріскуються, універсального призначення. Шкірка товста, відрив сухий, ягоди мають високу  товарність і транспортабельність. Термін достигання середньопізній. Урожайність до 12т/га.

 

 

черешнева - Копія                              Черешнева

Середньопізній сорт чорної смородини, селекції Інституту садівництва УААН. Виведений 1975 році. К.Н Копань і В.П.Копань від схрещувань смородини черешчатої з (Юність Х Зоя) Х (Минай Шмирьов Х Білоруська солодка) Дуже крупноплідний сорт, середня вага ягід 1,9-2,2г, найбільші досягають 4,5г. Ягоди округлі, чорні, блискучі, смак звичайний, аромат слабкий, м’якоть зеленувата, густа, продукти переробки виходять відмінні.

Кущ в Черешневої високорослий, пагони міцні і прямостоячі, урожайність середня, стійкість проти грибкових хвороб підвищена. Як складний гібрид має середню самоплідність, тому краще розміщувати в змішаних посадках. До грунту не вибагливий, посухостійкість середня.

 

 

 

IMG_0655                                                                                                              Чернеча

Сорт чорної смородини середнього терміну  достигання, виведений К.Н Копань і В.П. Копань від схрещування в 1975 році сортів Новина Прикарпаття і Минай Шмирьов. Кущ компактний, середньорослий, пагони прямостоячі, придатний для комбайнового збору ягід. Сорт проявляє всі цінні господарські ознаки: високу і стабільну урожайність, відносну стійкість проти грибкових хвороб,  високу самоплідність.

Ягоди середні, одномірні, округло-овальні, вагою від 1,5 до 2.5г густо розміщені на пагонах. Дозрівають дружно, можуть осипатись, зі збором не зволікати. Смак приємний кислувато-солодкий, можна споживати свіжими і готувати високоякісні продукти переробки.

За нашими спостереженями сорт не перспективний для ручного збору через дрібнувату ягоду, можливе підтікання ягоди. Від вирощування відмовилися.

 

 

IMG_1261 - Копія                        Ювілейна Копаня.

Cередньопізній сорт чорної смородини інтенсивного типу. Виведений в Інституті садівництва УААН в 1983 році від схрещування сорту Новина Прикарпаття з гібридною формою С-106. Автори сорту відомі Українські селекціонери К.Н. Копань і В.П. Копань.

Ювілейна Копаня відзначається дуже високою і стабільною урожайністю, стійкістю до борошнистої роси і інших грибкових хвороб, підвищеною засухостійкістю.

Ягоди великі, круглі, іноді злегка овальні, блискучі, вагою від 1,7-1,9 до 3,5г., відрив сухий, транспортабельність хороша. При повному достиганні смачні, містять цукрів 10-11%, кислот 2-3%, вітаміну С 206- 232мг. на 100г. сирої ваги. Дозрілі ягоди не осипаються, не розтріскуються.

До недоліків можна віднести тільки те, що пагони під вагою великого урожаю завалюються, кущ  напіврозлогий.

Серед середньопізніх сортів Ювілейна Копаня найкраща, особливо вражає урожайність, на експериментальних ділянках вона перевищує 25т /га.

  IMG_0060 - Копія                Йошта

Гібрид чорної смородини і агрусу. Росте у вигляді високорослого куща. Висота до 2,5м. Пагони міцні, розгалужені, без колючок. Ягоди чорні, овальні,  кислуватого смаку, вагою 2-3г, одномірні, при достиганні не осипаються. Відрив мокрий. Гібрид стійкий проти хвороб і шкідників, має дуже високу посухостійкість. Урожайність низька. Ягоди починають достигати з 20 липня.

Цінується за невибагливість до умов вирощування, мінімальний догляд, високу життєздатність. Може використовуватись як підщепа для аґрусу, при вирощуванні на штамбі.

Йошту ми не вважаємо  ягідною культурою через низьку якість ягід. Детальніший опис йошти.

Mysad.ogr.ua  В нас саджанці смородини можна купити по ціні від 7 до 15гр. Див. прайс.

Тел.0994087762; 0679455394