Способи розмноження малини
Малина, це багаторічна ягідна культура, але багаторічні в неї тільки кореневища. Надземна частина – пагони, один сезон ростуть, на другий рік плодоносять і відмирають. В ремонтантних сортів, урожай зав’язується на пагонах поточного року. Це досить вдале селекційне відкриття. Деякі сорти літньої малини також, в незначній мірі, проявляють ремонтантність — Глен Файн, Феномен.
Розмножується малина дуже легко, але розглянемо деякі особливості.
Посаджений пагін малини з корінцем, вважаємо маточним кущем. Від нього відростають горизонтальні корінці. Якщо грунт добре підходить для росту малини, то в кінці вегетації, ці корінці знаходяться на відстані, навіть, один метр від маточного куща. Дані кореневі відростки ростуть у верхньому шарі грунту від 5 до 20см. Тому перешкода, у вигляді суцільної плівки, вкопана на глибині 30см., не дасть малині втікати з ділянки. Також можна застосовувати, щоб не змішувати сорти, якщо їх росте декілька.
Отже, накопуємо коріння. На корінцях, товстіших двох міліметрів, вже видно біленькі зачатки бруньок. На товстіших, бувають вже справжні сплячі бруньки. З них, в майбутньому, виростуть надземні пагони.
Накопане коріння, ріжемо на живці 5- 10см. завдовжки., які висаджуємо суцільною смугою в підготовлену ділянку на глибину 8-15см. Відстань між рядками 20-30см. для низькорослих сортів і 50-80 для високоророслих. Посадку, найкраще, проводити пізно восени, до замерзання грунту.
В безсніжні зими живці можуть вимерзнути, тому мульчування обов’язкове, найкраще соломянистим гноєм. Якщо шар мульчі 4-7см., то весною її можна не знімати, паростки малини проростуть через мульчу. З бурянів проростає тільки лобода, яку виривають після дощу.
Малина має високу енергію росту, тому росте швидко. Вихід саджанців при розмножені кореневими живцями, досить високий. З ділянки 25 кв. м. можна отримати 500 саджанців високої якості. Ділянка експлуатується 2-3 роки.
Що цікаво, що ремонтантні сорти малини, ще й дадуть невеликий урожай ягід. Правда починають достигати ягоди пізніше, на два тижні.
Інший спосіб розмноження ґрунтується на тому самому принципі, тільки все робиться навпаки. Восени або рано весною викопуються маточні кущі, найчастіше після двох сезонів росту, кореневі відростки, залишені без материнської рослини, починають активно нарощувати власне коріння. До осені виростають потужні саджанці. Спосіб менш трудомісткий ніж перший.
Добре розмножується малина зеленими відсадками. За такого способу розмноження проводиться під час першої половини вегетації. Зелені пагони, що виростають із землі, вирізуються довгим ножем разом з кусочком кореня і інколи з грудкою землі. Їх висаджують в шкілку на дорощування. Найкраще приживаються пагони в стадії «кропивки» висотою 4-7cм. В більших приживлюваність знижується. Всі операції найкраще проводити в дощ, або в хмарну погоду. Якщо погода сонячна, то у вечірні години, з подальшим притіненням висаджених рослин.
Якщо, під час вегетації, зелених пагонів не викопували, то до кінця сезону вони здерев’яніють, і тоді їх можна відкопувати і розмножувати малину таким способом. Спосіб найбільш поширений в садоводів-любителів. Коренева система таких саджанців розвинута слабше, вони живилися за рахунок маточного куща, своє коріння нарощувати «лінувалися». Але за правильної посадки і догляді, такі саджанці добре приживаються і надалі будуть давати гарні урожаї.
Слід додати, що розмноження роблять з високоврожайних, без ознак хвороб рослин, у віці 2-4 років. Твердження деяких садоводів, що малина сама розростеця, не правильне – її необхідно розмножувати.
Ще малина розмножується зеленими живцями без коріння, але етіолована, вибілена підземна частина повинна бути. Таке розмноження можливе тільки в теплицях з туманоутворюючою установкою.
Здерев’янілими надземними пагонами малина не розмножується, принаймі, в нашому плодорозсаднику досягти позитивного результату не вдалося.
Застосування всіх цих способів дозволяє швидко розмножити потрібні сорти. В Україну, останнім часом завозяться багато нових сортів малини, тому наші рекомендації, можливо, стануть у нагоді.