Персик
Сорт персика раннього терміну достигання. Селекція Інституту садівництва УААН. Отриманий в 1939 році, від схрещування сортів Кащенко 208 і Гросс Міньйон.
Це один із кращих любительських сортів персика для північних районів, так як має підвищену морозостійкість і невибагливий до тепла під час вегетації.
Краще вдається на аличевій підщепі, на якій формує середньорослі дерева. Нестійкий до курчавості листя, хворіє також клястероспоріозом, гомозом.
Плоди вагою 80-100 грамів, окремі до 150г, округлі, злегка видовжені, темно-червоний рум’янок займає майже всю поверхню. М’якоть дуже соковита, кремова, приємного солодкого смаку, з легкою пікантною кислинкою. Плоди чудово тамують спрагу, адже вони майже п’ються, сік тече по бороді. При повній стиглості кісточка відділяється, хоча дещо рве м’якоть. У Волинській області достигають з 18-25 липня, і збір до початку серпня. Транспортабельність низька, зберігаються до трьох днів. Плоди найбільш споживаються в свіжому вигляді, придатні для консервування, для виробництва соків. Сорт самоплідний, морозостійкість до -25 градусів, хоча інколи витримував короткочасне пониження навіть до -28 гр.
Княжа краса
Сорт персика раннього терміну достигання, виведений В.В. Павлюком, в Інституті садівництва УААН. Відзначається підвищеною зимостійкістю, витримує зниження температури до мінус 25 градусів. Також сорт має підвищену стійкість до курчавості листя.
Дерева щеплені на аличі формують компактну крону висотою до 3,5м. Княже золото добре себе зарекомендував в північних районах України, зокрема у Волинській області.
Плоди великі вагою 140-160 грамів, при нормуванні до 200гр. Окрас дуже яскравий, світло-червоний рум’янок займає більшу частину плоду. Достигають на тиждень пізніше Київського раннього, з 1 по 10 серпня. Смак приємний, солодкий, кислинка відсутня, або незначна. Кісточка велика, напіввідділяється від м’якоті. М’якоть оранжева, типу абрикоса, середньої щільності. Транспортабельність плодів хороша, стиглі персики зберігаються 5-7 днів.
Сорт персика пізнього терміну достигання, виведений В.В. Павлюком, в Інституті садівництва УААН. Дерево характеризується підвищеною зимостійкістю, витримує зниження температури до мінус 25 градусів, стійкість до курчавості листя висока.
Сорт добре росте на аличевій підщепі, формує компактні дерева висотою до 3м.
Плоди формує великі до 200гр. сильно зжаті з боків, асиметричні. М’якоть оранжева, щільна, водночас дуже ніжна, приємного солодкого смаку. Кісточка середня, від м’якоті відділяється задовільно.
В умовах Західного Полісся достигають дуже пізно з 20 до 25 вересня. Окрас в нашій зоні набирають слабо, рум’янок відсутній. Транспортабельність середня, плоди зберігаються до 5 днів.
Цікавий пізній сорт для півночі України.
Харко
Нектарин – канадської селекції, вирізняється підвищеною морозостійкістю. Придатний для вирощування на Поліссі і на всій території України. Середньо-пізній сорт, достигає з 10 серпня, збір плодів 4-5 днів.
Середня вага плодів 160гр, окрас дуже гарний, темно-бордовий, місцями фіолетовий, з золотистими плямами. Мякоть щільна, насиченого жовтого кольору, біля кісточки червонувата, достатньо щільна. Кісточка середня, від мякоті відділяється добре. Нектаринки дуже смачні, соковиті, солодкі, мають пікантну кислинку. Транспортабельність середня, зберігаються 3-4 дні.
До курчавості листя Харко не стійкий, пошкоджується на рівні Київського раннього. Сорт цінується за гарний смак і підвищену морозостійкість до -24. Можна щеплювати і на аличу, і на жердель, з якими сумісний.