Вегетативна підщепа
Р-60
Карликова підщепа польської селекції, виведена в інституті Садівництва і Квітникарства в Скернєвіце від схрещування А-2 і В-9. Підщепа має підвищену посухостійкість, дерева на ній добре ростуть на легких ґрунтах, перезволоження переносять погано. Морозостійкість кореневої системи -12 градусів, достатня для умов України. До грунтів вибаглива. Антоціановий колір листя в Р-60 свідчить про підвищену стійкість до несприятливих умов, підвищену стійкість до шкідників. До грибкових хвороб підщепа середньостійка.
Дерева щеплені на висоті до 10см виростають 50% від сіянців Антонівки і є напів-карлики, при щеплені на висоті 20-25см висота дерев становить 35% і залежить від грунтів, агротехніки і щеплених сортів яблуні. Коренева система щеп знаходиться на глибині 10-30см, закріплення в грунті недостатнє, потрібна індивідуальна опора. Деревина підщепи, а також коріння дуже крихке, як і в більшості карликів. Дерева щеплені на Р-60 швидкоплідні, в плодоношення вступають на 2-3 рік, родять плоди високої якості, продуктивний період до 15 років.
Підщепа добре розмножується вертикальними відводками, вкорінення дуже добре і швидке (менше 30 днів). Р-60 перспективна для для закладання інтенсивних яблуневих садів, на родючих, легких ґрунтах.
М-26
Напівкарликова зеленолиста підщепа для яблуні англійської селекції, отримана від схрещування М-9 і М-16. Сорти щеплені на ній виростають на 50% від сіянців Антонівки і характеризуються високою урожайністю і високою якістю плодів. Швидкоплідні, в плодоношення вступають на 2-3 рік після посадки в сад. Щепи потребують постійної опори і високого агрофону. Продуктивний період садків до 18 років.
Підщепа має високу посухостійкість, добре росте на легких, родючих ґрунтах, важких і перезволожених ґрунтів не любить. Коренева система М-26 витримує промерзання ґрунту до -12 градусів, при наявності снігового покриву коріння не підмерзає в умовах України і Білорусі. Висота щеплення до 10 см..
Підщепа стійка до грибкових хвороб, відзначається сильним ростом в маточнику, формує товсті, з темною корою пагони. Вегетацію закінчує пізно, тому щеплені сорти можуть достигати пізніше ніж на інших підщепах, з цієї причини не рекомендується в північних районах щеплювати на ній пізньодостигаючі сорти яблунь.
Розмножується підщепа відводками, відноситься до важковкорінюваних (корінці утворюються більш як за 40 днів).
54-118
Підщепа виведена в Плодоовочевому інституті міста Мічурінська професором Будаговським. За короткий час набула популярності і широкого використання в Росії, Україні, випробовується в інших країнах з суворими зимами. Сама підщепа є деревце висотою до 3.5м з темною-вишневою корою і блискучими антоціановими листками. Молоді прирости і листочки світло червоні, деревина міцна. Підщепа виділяється високою морозостійкістю (коріння витримує промерзання ґрунту на глибині 20см до -16 градусів), підвищеною посухостійкістю. Дерева щеплені на 54-118 невибагливі до грунтовокліматичних умов, дають високі урожаї, непотребують опор. Продуктивний період більше 30 років.
При щеплені в кореневу шийку дерева виростають середньорослі (80% від сіянця) і в плодоношення вступають на 3-4 рік. При щеплені вище 25см отримують напівкарлики, які в плодоношення вступають на 2-3 рік. Дана підщепа може використовуватись як скелетоутворювач, для недостатньо морозостійких сортів яблуні і для отримання карликових дерев. При висоті щеплення 60см сила росту приблизно 50%, залежить від родючості ґрунту і агротехніки.
В маточнику добре розмножується вертикальними відводками, дає до 7 (інколи більше) відводків, вкорінюється дуже добре і швидко (менше 30 днів). Добре розмножується напівздеревянілими живцями в теплицях з туманоутворюючими установками. До грибкових хвороб підщепа стійка, зайцями і мишами пошкоджується менше ніж інші.
ІС-2-10 підщепа для груші і для сортів айви.
Низькоросла форма айви відібрана в 1949 році селекціонерами І.М.Ковтуном і Р.П. Дрозденко серед сіянців айви черняхівської. Має відносно підвищену зимостійкість кореневої системи, найкраще зимує якщо пристовбурні круги замульчовані. До хвороб стійка, може трохи пошкоджуватись бурою плямистістю листя. Підщепа добре сумісна з районованими сортами груші, дерева на ній виростають в межах трьох метрів, в плодоношення вступають на 3-4рік, родять плоди більші ніж на сіянцях груші. До ґрунтів вибагливі, добре ростуть на родючих, помірно-зволожених ґрунтах, краще переносять перезволоження, ніж нестачу вологи. Груші щеплені на ІС-2-10 можуть обходитись без опори, але на легких ґрунтах можуть нахилятись. Оптимальна висота щеплення 5-7 см.
ІС-2-10 добре розмножується вертикальними відводками, вкорінення в маточнику хороше, продуктивність висока. Задовільно розмножується здерев’янілими живцями в парниках і теплицях.
Дуже слаборосла і малоурожайна, в наших умовах, від вирощування саджанців на ній відмовилися.