Посадка чорної смородини, порички і агрусу
Площу під посадку смородини потрібно готувати заздалегідь. Ділянка має бути звільнена від багаторічних бур’янів, особливо шкодливий пирій. Якщо, на ділянці росли зернові культури, то після жнив площу треба продискувати, і як відростуть бур’яни обробити гербіцидом суцільної дії. Головне, щоб не було пирію, інші багаторічники менш страшні. Якщо грунт пухкий, а він такий буває після внесення раундапу , то орати площу не обов’язково, достатньо закультивувати площу в двох напрямках з інтервалом 7-10 днів. Глибина культивації 18-25см. До посадки площу необхідно боронувати кожні два тижні.
Якщо ділянка пустувала декілька років, то підготовку починають ще весною. Обробляють гербіцидом суцільної дії. Дискують і проходять культиватором через два тижні. Часто боронують. Дуже корисно посіяти сидерат, можна гірчицю, або іншу культуру. Злакові культури на сидерат, під смородину не бажані – в другій половині літа вони заражаються грибком- іржею, а він паразитує і на смородині. Заорювати в сидерат в землю не дуже корисно, без доступу повітря органіка погано рокладається, найкраще, якщо вона знаходиться зверху у вигляді мульчі. Ідеальний варіант — сидерат скосити і згребти в майбутні міжряддя, а після посадки замульчувати ним ряди. Грунт, в майбутніх рядах, розпушується фрезою чи культиватором, смугою 60-80см., якщо твердо — переорюється, можна тільки смуги, де будуть ряди.
Посадку кущів найкраще проводити осінню, до замерзання грунту. Способи посадки самі різноманітні. Можна нарізати борозни, розкласти в них похило саджанці і загорнути. Добре, якщо грунт вологий, після дощу. Можна садити під лопату, як картоплю. Якщо площа велика садиться під плуг. Робиться прохід плугом, в борозну розкладаються саджанці, за другим проходом плуга, борозна з корінням смородини загортається. Знову ж таки добре, як земля волога. Садити потрібно в хмарну погоду, це дуже важливо, бо коріння перебуваючи під сонцем швидко підсушується, приживлюваність
знижується. Якщо стоїть сонячна погода коріння необхідно оберігати від підсушування: вкривати чорною плівкою, обприскувати водою з обприскувача, тримати в ємкості з водою. Якщо є можливість насадження корисно підлити.
Саджанці смородини і агрусу потрібно садити на 5-8см. глибше, ніж вони росли в розсаднику. Особливо це актуально на бідних піщаних грунтах. Після посадки саджанці обрізають на 3-4 бруньки, або на рівні грунту. Відрізану частину використайте для розмноження здерев’янілими живцями, якщо пагін має достатню товщину ( більше 7-8 мм).
Садити потрібно добре розвинутими саджанцями, з потужною кореневою системою. Якщо коріння дуже велике, його злегка підрізують, або копають індивідуальну ямку. Якщо саджанці слабкі (довжина пагона до 30см)їх можна посадити в школку для дорощування, де їм буде приділятись більше уваги, або висадити загущено, через 20-30см, а потім зайві викопати.
В інтенсивних насадженнях відстань між кущами, в ряду, 60-80 см. для чорної, і 80см. для червоної смородини і агрусу. Міжряддя від двох метрів, залежно від техніки, яка буде проходити між рядами.
Не садіть ягідники під «лом», в не оброблювальні ділянки, під деревами, біля споруд в затінених місцях і в різних закоулках. Тут ви урожаю не діждетесь. Садити потрібно сучасними, великоплідними сортами, стійкими до хвороб і шкідників, сортами інтенсивного типу плодоношення.
Чорна смородина вологолюбна і вибаглива до грунтів, червона менш вибаглива. Аґрус добре росте на сухіших грунтах, які добре прогріваються, а на холодних, перезволожених грунтах буде хворіти борошнистою росою. Слід пам’ятати, що кіріння агрусу має нижчу зимостійкість, і може підмерзнути в сувору зиму. Щоб цього уникнути, грунт мульчуємо і сніг затримуємо.
Думаю, що ці прості рекомендації стануть Вам в нагоді.