Розмноження ягідників поділом куща і віддирками
Ці способи розмноження хоча і не є промисловими, але доступні і прості, крім того розширюють наші знання про ріст і розвиток кущів.
Поділом кущів розмножуємо чорну і червону смородину, аґрус. Для цього треба мати добре розвинуті кущі, старші двох років, обов’язково без ознаків хвороб.
Ідеально підходять кущі, які ростуть не на своєму місті, і плануються пересадитись, або кущі посаджені в молодому плодоносному саду, спеціально для цієї цілі. Весною корисно кущ підгорнути, а в центр куща насипати суміш землі і торфу.
Якщо кущ плодоносний, влітку ви ще й зберете урожай ягід.
Отже, восени кущ викопуємо і виймаємо із землі. Землю обтрушуємо. Все це робити потрібно в похмуру погоду, можна в дощ, або під вечір. На сонці відкрите коріння не повинно перебувати більше однієї хвилини. Якщо ми викопуємо в сонячну погоду, то копаємо не велику канавку, і саджанці чи кущі ставимо туди, а коріння злегка присипаємо грунтом. Транспортуємо саджанці накриті чорною плівкою і мішковиною.
Ділим кущ. Є рекомендації розділяти кущ секатором, сокирою, але найкраще розламувати руками. Беретесь за надземні пагони, і розводите їх в різні сторони. Діло в тому, що певні частини коріння живлять певні гілки, розрізавши кущ, ви не завжди вгадаєте, та й розрізати кущ смородини справа не легка. Нічого, якщо відламаний пагін, має мало коріння, здерев’янілі живці взагалі не мають коріння, а виростають.
При посадці частин розділеного куща, їх необхідно заглибити. Глибина ямки сантиметрів 25-30, посадка похила.
Найпоширеніша помилка. Що на розділеному кущі, на наступний сезон, ще й хочуть отримати ягоди. Цього робити не можна, бо при пересадці руйнуються практично всі всмоктуючі корінці, кущ заново формує кореневу систему. Отже, надземну частину куща обрізаємо на 3-4 бруньки. Обрізані однорічні пагони не викидаємо, а використовуємо для розмноження здерев’янілими живцями.
О тепер ми з куща вижали все. З експериментального дворічного куща чорної смородини сорту Селеченська-2 отримали 8 саджанців з корінням і 14 здеревянілих живців.
При розмножені смородини можна можна використовувати так звані віддирки. Це коли з дорослого куща можна відірвати чи відрізати частину з корінням не викопуючи його. З кущів, які розрослися в основі це інколи можливо. Багато віддирків буває на фундуку і калині. Всі віддирки садимо в шкілку на дорощування, в них вже є маленьке коріння, тому вони за сезон формують хороші саджанці.
На однорічних саджанцях смородини, отриманих з здерев’янілих живців, на коренях інколи виростають пагони з нижніх бруньок. Вони бувають завдовжки від 5до 20 см., і мають тоненькі корінці. Ці пагони перед посадкою треба виламувати, толку з них на плодоносному кущі не буде. А от викидати не треба – в шкілку на дорощування. За сезон дорощування вони інколи виростають до метра заввишки.
Отже, всякий пагінець з корінцем сприймаємо як цілісний організм, з якого виросте рослина.