+380994087762 +38097 2231 687
info@mysad.org.ua
Волинська обл. м. Ковель

Розмноження горизонтальними відводками

Цей спосіб розмноження ягідників має широке застосування в розсадниководів. Якість саджанців є кращою ніж отриманих вертикальними відводками. Коренева система саджанця має ще частину горизонтального пагона, так звану п’ятку і кількість коріння при цьому збільшується. Але спосіб дещо трудомісткіший, і кругом куща треба мати достатньо місця, щоб укладати пагони.
Отже, торішні пагони, весною, укладаються горизонтально в канавки, завглибшки до 10см., пришпилюються рогульками і так залишаються доки з бруньок проростуть пагони до 8-10см., тоді їх підгортають вологим грунтом до половини висоти. Нижні листочки, перед цим, можна обламати. Підгортання повторюють декілька разів за сезон.
Пагони для розмноження, укладаються ранньою весною радіально, маточний кущ виходить в середині. Якщо, ви не встигли розкласти пагони до розпускання бруньок, їх можна розкласти і пізніше, навіть якщо бруньки розпустились і проросли до 5см. Нічого, що зелені пагінці спочатку будуть займати горизонтальне положення на пришпиленому до землі пагоні, вони з часом вирівняються. Саму верхівку пагона можна підв’язати до вертикального кілочка, або відрізати.
Восени основу гілки відрізаємо від маточного куща, весь відводок викопуємо і розрізаємо на саджанці так, щоб був надземний пагін і коріння. Все можна садити на постійне місце, або на дорощування.
Спосіб – горизонтальні відводки, незамінний для розмноження агрусу, особливо для розлогих сортів, в яких пагони часто ростуть горизонтально. Також є продуктивним при розмножені винограду. Виноградна лоза гнучка і легко вкладається в канавку. А от нагнути пагін смородини не просто – він зламається. Можна попробувати гнути з підпилом, треба тільки слідкувати, щоб він не виламався при основі. Якщо ж пагін все таки трісьнув, але розлом не повний, то вкладаємо, як описано вище, а місце розлому замотуємо плівкою. Деякі розсадниководи пропонують вкладати пагони смородини, загодя, ще влітку, в серпні, поки вони остаточно не здерев’яніли. Також не обов’язково вкладати в канавку, можна пагони пришпилити на рівні грунту, а потім, в міру відростання, підсипати землю горбочком.
Якщо відводки робити на плодоносних кущах, то навантаження урожаєм не обхідно зменшити, так як відводки ослаблюють кущ. На утворення коренів затрачуються додаткові ресурси. Якщо з кущів отримуємо тільки відводки, то в центрі куща має вирости 4-8 вертикальних пагонів, які будуть вкладатись горизонтально на слідуючий сезон.
Чорну смородину, поричку, аґрус, вегетативну підщепу можна розмножити ще й в такий спосіб.
Восени або рано весною, беремо добре розвинутий однорічний саджанець, чим вище тим краще, і садимо його майже горизонтально. В міру росту пагонів підгортаємо їх вологим грунтом. Восени все викопуємо, і розрізаємо на окремі саджанці. З однієї рослини їх отримуємо від 3-4 до 10 і більше. На наступний рік плантацію необхідно закласти на іншому місці. Наш плодорозсадник Садим сад частину саджанців вирощує таким способом.
Інколи з одного відводка отримують один саджанець. Це якщо однорічний пагін весною вкладають канавку і засипають грунтом, а верхівку виводять на зовні. Основу пагона перетягують м’яким дротом, або кільцюють. Спосіб актуальний для фундука, винограду, агрусу, калини. Таким способом можна вкорінити зелені пагони поточного року. Пагін вкладають в середині літа, або раніше, але відділяти його краще весною.
Ще є дуговидні відводки, це коли вкорінюють верхівки пагонів. Аґрус часто вкорінюється верхівками без сторонньої допомоги. Прекрасно вкорінюється верхівками ожиноподібна малина і деякі сорти ожини. Тільки ніжні верхівки ожин часто горять під палючим сонцем, а добре вкорінюються як попадають в якісь зарослі чи в тінь куща.
Розмноження горизонтальними і дуговидними відводками часто зустрічається в дикій природі. Старі чи пошкоджені дерева падають на кущі, пригинають їх гілки до землі, де на них падає листя, перегниває, достатня кількість вологи сприяє гарному вкоріненю. Створивши для наших рослин умови, подібні до природних, ми досягнемо кращих результатів у вирощувані і розмножені.
Матеріали сайта mysad.org.ua

Category: Статті