+380994087762 +38097 2231 687
info@mysad.org.ua
Волинська обл. м. Ковель

Розмноження вертикальними відводками

Один із способів розмноження, є спосіб – вертикальні відводки. Хоча спосіб простий, але продуктивний, і має певні переваги перед іншими способами.

Найчастіше використовується при розмноженні вегетативної підщепи яблуні і груші. Можна розмножувати чорну і червону смородину, аґрус. Суть способу полягає в тому, що молоді  пагони, підгортають грунтом, в міру відростання, вони й вкорінюються. Восени від куща відділяють готові саджанці.

Отже, для цього необхідно закласти маточні насадження, де буде проводитись розмноження. Рослини в ряду садять на відстані 20-30 см., міжряддя від одного метра, якщо підгортатись буде вручну, 2-2,5метри при механізованому підгортанні.

Смородина садиться добре розвинутими саджанцями, висотою не менше 40см., з потужною кореневою системою. Садиться на 5-8 см. глибше ніж росли в розсаднику, можна похило. При осінній посадці вже на слідуючу осінь можна отримати саджанці. Для цього, весною, зелені пагони, при досягнені ними висоти 15 -20см., підгортають, обов’язково мокрим грунтом, або після підгортання обережно підливають. Краї рядів можна підгорнути плугом, а в середину куща грунт, чи спеціальний субтракт, засипають вручну, при цьому не треба допускати скупчення пагонів. Перед підгортанням, нижні листки бажано обламати. Через два тижні пагони підгортають знову, і так роблять 3-4 рази, або й більше. Підгорнутий грунт осідає, змивається дощами, тому висота горбочка, десь сантиметрів 25 рахується нормальною. При частому підгортанні, ще й знищуються бур’яни, розпушується грунт.

Восени, перед морозами, рослини розгортаються, і секатором відрізаються вкорінені саджанці. Відламувати саджанці не треба, це знизить продуктивність маточника в наступний рік. Строки експлуатації маточника до 8 років.

Також, не треба спішити з відділенням відводків, восени, ще активно наростає коренева система. В Західному Поліссі відділення починають з 10 листопада. Втім, треба слідкувати за погодою.

Якість саджанців смородини, отриманих вертикальними відводками, нижча ніж одержаних з здерев’янілих живців. При розмножені відводками, саджанець живиться від материнського куща, тому лінується натощувати власну кореневу систему, а живець покинутий сам на себе, бореться за своє виживання. Рослини розумні, і ми повинні зрозуміти їх, щоб правильно використовувати.

Отже, саджанці смородини з вертикальних відводків, потрібно ще сезон дорощувати, а потім реалізовувари. Хоча закласти плантацію для отримання ягоди, такими саджанцями, цілком можливо. Відводки вегетативних підщеп вкоріняються не краще, але для них це основний спосіб розмноження, і стандарти для їхнього коріння менші, то підщепи діляться на перший і другий сорт, і реалізовуються.

Збільшити продуктивність маточника можна змінивши трохи спосіб посадки.

Саджанці садяться похило, під кутом менше 45 градусів. Вегетативні підщепи висаджуються на глибину 20см. Надземна частина вкорочується на 20-30см., у смородини можна залишити більше, сантиметрів 30-50. Оці пагони вкладаються в канавки, вздовж ряду, пришпилюються дерев’яними рогульками. Коріння саджанців повинно бути, обов’язково, присипаним. Вегетативну підщепу, на зиму, бажано замульчувати, можна землею, смородину -необов’язково. Великої шкоди посадці можуть завдати миші. Їх необхідно завгодя  потравити.

Весною мульчу відгрібаємо, бруньки звільняємо. Після відростання на них пагонів до 15-20см., канавки поступово засипаємо. Дальше підгортаємо землею 2-3 рази за сезон.

Восени горбочки розгортають, і відрізають саджанці, залишаючи пеньок 2-3см. Горизонтальний пагін вже переродився на коріння, і назавжди залишається в землі. Суцільна смуга маточних рослин сформована, і плантація використовується для отримання вертикальних відводків, які заготовляють щороку.

Спосіб вертикальних відводків можна зробити продуктивнішим. Якщо в смородини, перед першим підгортанням, при досягненні зеленими  пагонами 8-10 см, відщипнути верхівку, то замість неї виросте два пагони. Кількість саджанців збільшиться  в два рази.

Вертикальний відводок можна отримати і на плодоносному кущі. Це актуально, якщо ви щось надумали розмножити, але загодя нічого не підготовили.

Для треба, під час вегетації, вибрати прикореневий пагін, і при висоті 12-15см. підгорнути його вологим грунтом. А ще, найкраще кругом вибраного пагона поставити стаканчик з пластикової пляшки. Верх і дно пляшки відрізаємо. Отриманий  циліндр, висотою сантиметрів 15, розрізаємо поздовж, ставимо кругом пагона, циліндр обмотуємо скочем, або тонким дротом, і насипаємо в середину вологу суміш торфу, перегною і родючої землі. Верхівка пагона повинна бути зверху. В міру росту суміш підсипаємо, в суху погоду зволожуємо.

Восени відводок відрізаємо гострим ножем, і можемо посадити на постійне місце, разом з грудкою землі. Тільки, перш ніж знімати стаканчик, вміст його треба добре підлити, щоб грудка не розкришувалася. Можна ризикнути, і відділити відводок ще на початку серпня, особливо добре як стоїть дощова погода.

Цей спосіб хоч і не претендує на масове застосування, але виростити десяток другий саджанців цілком можливо, особливо таких цінних культур, фундук, аґрус, виноград.

Отже, все молоде, зелене має здатність вкорінюватись.

 

Category: Статті