+380994087762 +38097 2231 687
info@mysad.org.ua
Волинська обл. м. Ковель

Вирощування ремонтантної малини

IMG_0018 - КопіяМалина дуже цінна і корисна ягідна культура. Особливо перспективні і урожайні ремонтантні сорти. Вони мають особливість плодоносити на пагонах поточного року. Тобто, пагін який починає рости із землі ранньою весною, в кінці літа вже плодоносить. В зоні Західного Полісся, у  сорту «Поляна» ягода починає достигати  з 1 серпня і плодоношення триває до заморозків, до 15 – 30 жовтня, залежно від погоди. Якщо пагони, які перезимували не зрізати весною, то вони дадуть урожай в липні. Проте перший урожай буде не великий, а дозрівання другого урожаю затягнеться, і буде також не високим. Тому, в нашій кліматичній зоні, ремонтантні сорти малини потрібно вирощувати для отримання одного урожаю – осіннього. Те саме стосується суниці садової. Отже, всі наземні пагони малини потрібно зрізати восени, після настання стійких морозів, або весною до початку вегетації. При осінньому зрізанні, плантація іде на зимівлю без шкідників і хвороб. Недолік, якщо перший місяць зими теплий, то верхня брунька може прорости і підмерзнути. Якщо ж хочеться скуштувати ягідку раніше, то один пагін на погонний метр можна залишити, а як відплодоносить, то вирізати. Проте для раннього урожаю краще вирощувати традиційні літні сорти.

Висота ремонтантних сортів малини, зазвичай, не перевищує 2-2,5м. Садити її необхідно з міжряддям 2м., в ряду 60см. З часом малина розростеться. Тоді відстань між стеблами роблять 10-15 см., або 7 штук  на погонний метр, всі інші, а також слабкі видаляються на глибині 8-10см. Видалені пагони можна використовувати для розмноження.

Перший рік малина росте слабо, тому широкі міжряддя можна зайняти часником, цибулею, кропом, петрушкою, морквою, квасолею та ін.

Ширина смуги малини повинна бути не більше 50см., тільки тоді малина видасть весь свій потенціал.

Малина потребує багато вологи, родючого ґрунту, добре освітленої, сонячної ділянки. В польових умовах малина вдається краще ніж на затінених присадибних ділянках.

Якщо є вибір, малину садимо в найвологіше місце. Там де інколи стоїть вода, малина може вимокнути.

Найкраще малина росте, якщо грунт  навколо замульчований. Для мульчі годиться все рослинного походження: солома, полова, сухий бур’ян, картоплиння, бадилля динь, часнику, квіток осінню, кукурудзиння, можна косити очерет, болотяну траву. Головне нічого не викидати, а все нагромаджувати в малиннику і міжряддях. Мульча також захищає коріння малини від вимерзання взимку, а влітку від перегріву.

В природі малина любить рости на трухлявих пеньках, колодах, тому можна подрібнювати гілки і завалювати ними ряди і міжряддя. Добре зберігає вологу і стримує ріст бур’янів подрібнена кора.

Підживляти малинник найкраще гноєм. Гній розкидається на зиму і злегка прикривається мульчею. При такому способі вирощування грунт не перекопується. Бур’ян, який росте виривається чи скошується, і тут же викидається на мульчу. З мінеральних добрив можна підживлювати нітроамофоскою. Її вносять ранньою весною, тільки зійде сніг. Максимальна кількість – 2кг. на одну сотку.

Мульчу і кущі малини дуже добре кропити біопрепаратами «Байкал-ЕМ», «Триходермін», «Гаупсин», «Триховіт». Ці препарати містять грунтові бактерії і витяжки грибів, що переробляють органіку на гумус, збагачують грунт азотом, плюс знищують патогени, а «Гаупсин» ще й знищує шкідників. Дані препарати екологічно безпечні для людей і навколишнього середовища.

Ремонтантна малина має деякі переваги перед малиною літнього плодоношення: пагони її не вимерзають —  їх просто не має взимку; не пошкоджується личинкою малинового жука; період збору ягід дуже розтягнутий – до двох місяців, урожайність буває дуже високою. Останнім часом виведено багато гарних сортів ремонтантної малини, з смачними і великими ягодами.

Надіємось, що ремонтантна малина займе достойне місце в наших садах.

 

Category: Статті