Вирощування смородини
(перший сезон)
Пробуджується смородина, весною, дуже рано, до 1 квітня вже розпускаються бруньки.
На посадженій ділянці починають рости з землі пагони. Надлишок коріння сприяє швидкому їх росту. За перший сезон потрібно виростити 4-5 пагонів. Інколи їх буває менше 2-3. На наступний сезон, інтенсивні сорти, дадуть перший урожай. Якщо пагонів більше, слабші виламують, або вирізають восени, і їх можна використовувати для розмноження, якщо вони мають достатню товщину. Якщо, з певних причин, пагони виросли нище 40см., то їх зрізаємо на 1-2 бруньки, і залишаємось ще один сезон без урожаю.
В ряду, по 30см. в обидві сторони, ґрунт рихлять, не допускаючи утворення кірки, і в міру росту бур’янів. Це обов’язково в перший рік посадки.
Перший сезон міжряддя можна проходити культиватором чи фрезою, якщо мульча відсутня чи її мало. Слід пам’ятати, що в смородини коріння далеко галузиться, від центра, і знаходиться у верхньому шарі ґрунту. Тому, надалі, міжряддя слід прокошувати і підгортати викошену масу під кущі.
Гарні результати дає мульчування ґрунту органікою. Голий ґрунт сильно нагрівається сонцем, а при температурі ґрунту більше 50 градусів, починає відмирати коріння. А пісок може нагріватись до 70 градусів. За таких умов на урожай сподіватись не приходиться, якщо не має крапельного зрошення. В міру зволожених місцях смородина добре росте і без зрошення. Якщо смородина росте на сусідніх ділянках, придивіться в якому вона стані, і зробіть відповідний висновок.
Отже, ґрунт мульчуємо будь-якими органічними залишками. Для мульчі годиться все, що росте на огородах і люди возами вивозять на смітник. Можна косити для мульчі пустирі, болота, або вирощувати на окремому полі багаторічники, можна люцерну, або щось інше. Для швидшого перегнивання, мульчу корисно поливати біопрепаратами – гаупсином, триходерміном та ін. Свіжу солому треба попередньо підживити мінеральним азотним добривом, або покласти на низ трохи гнилої соломи, щоб заразити грибками, які руйнують целюлозу. Якщо є гній, то його вносимо восени, розкладаємо шаром завтовшки 10-15см. Це стосується солом’янистого гною. Якщо гній з самого посліду, то кладеться менший шар і зверху корисно прикрити соломою, або іншою органікою. В ґрунт нічого не заорюється. Дощові і талі води вимиють поживні речовини до коріння, а залишки будуть служити мульчою і кормом ґрунтовим бактеріям і грибам. Свіжий гній класти і ранньою весною, тільки трохи дальше від стебел кущів, десь сантиметрів сорок. Не переживайте, лишній азот втече, тому азотного перекорму не буде. В гноєві є багато насіння бур’янів, але їх боятись не варто. Там де ґрунт не обробляється, вони сильно рости не будуть, а ті що виростуть не витримають частих підкосів. Також мульча стримує розвиток бур’янів. Багаторічники приходиться висапувати, або виривати вручну, і то тільки ті, що ростуть близько до куща. В міжряддях найкраще косити мотокосою. Хоча досягти ідеальної чистоти від бур’янів, в насадженнях не вдасться. Але питання – чи треба?
Монокультура – одна смородина – це цукерок для шкідників і хвороб. Отже, в насадженнях смородини, подекуди повинні рости ранньоквітучі злакові трави, тільки подальше від кущів смородини. Це рясниця, раграйс, овсянниця овеча та інші. Їх скошують після цвітіння, тому що на них живляться багато хижих комах. Те саме стосується зонтичних: кріп, петрушка і морква другого року і їхні дикі родичі, а також хрестоцвітні гірчиця жовта і чорна, ріпак. Особливо цінна довгоцвітуча фацелія. Це все треба спеціально підсівати, тоді кількість шкідників буде помітно меншою. Обов’язково біля кущів має рости часник, користь від нього дуже велика. Захищає від хвороб, відлякує шкідників і його не люблять миші і полівки.
Якщо з часом появляться місця з кропивою, в’юнком, осотом, пирієм та іншими злісними багаторічниками, то ці місця можна накрити чорною плівкою на 2-3 місяці, якщо площа не велика, або дуже акуратно скропити раундапом, бажано під осінь. Обприскувач повинен бути обладнаний захисним кожухом.
За такої технології вирощування, підживлення мінеральними добривами мінімальне, а з часом можлива повна відмова від них. В наших ґрунтах є всі необхідні поживні речовини, тільки вони знаходяться в недоступних для рослин формах. Під шаром мульчі завжди волого, і живе величезна кількість бактерій і грибів, які перетворюють поживні речовини в доступні форми – готують корм для наших рослин. Як бачите природа все передбачила, а ми маємо зрозуміти її, щоб не зашкодити.
Різноманітні гриби часто живуть в симбіозі з рослинами, і є припущення, що гриби відповідають за імунітет рослин. Якщо вирощувати стійкі до хвороб сорти, то обробіток пестицидами не потрібний. Для профілактики хвороб служить той самий гаупсин і триходермін. Гаупсин ще й знищує шкідників.
З шкідників перший рік може з’явитись тля. Проти неї обробляються кущі гаупсином або актофітом, якщо дозволяє температурний режим. Ці біопрепарати не токсичні для людей, і не шкодять корисним комахам, якщо не перевищувати концентрацію розчину.
Отже, перший рік смородина росте, нарощує пагони, на яких буде урожай в наступному році.