+380994087762 +38097 2231 687
info@mysad.org.ua
Волинська обл. м. Ковель

Розмноження смородини в деталях

Розмноження смородини

Чорна смородина найпрекрасніша ягідна культура. Цілющі, багаті вітамінами, чорні блискучі ягоди бувають дуже солодкі, великі в багатьох сучасних сортів. Висока урожайність, невибагливість до умов вирощування, роблять цю культуру бажаною у всіх садибах, а високий попит на ягоди спонукає вирощувати цю культуру на великих площах. Проте в Україні спостерігається досить висока ціна на саджанці, це дещо стримує розвиток ягідної галузі.

Розмножується чорна смородина дуже легко, всіма способами. Розмножити її може кожний бажаючий. Отож розглянемо способи розмноження смородини.

Найпоширеніший і найпродуктивніший —  це здерев’янілими живцями. Живці нарізаються з пагонів і приростів поточного року. Пагони ростуть із самої землі, прирости на багаторічних гілках. Для розмноження годиться все, головне, щоб було добре розвинуте і без хвороб.
В чорної смородини вкорінюються навіть багаторічні гілки.
Живці найкраще нарізати з маточних кущів, які садяться спеціально за загущеною схемою-50см. на 1м., або з молодих плодоносних насаджень. Різка живців призведе до надлишку коріння, і потужному росту молодих пагонів в наступному сезоні. Отже, чим більше ріжемо, тим більший ріст.

Живці заготовляються з середини вересня і до зими. Якщо листя з них не опало, його обов’язково обшморгнути. Живці нарізаються секатором довжиною 20-25см. для чорної смородини, і 25см. для червоної, мінімальна товщина 5мм. Саму верхівку для розмноження не використовують, на ній найбільше зимує яєць попелиць, та й трохи затонка, але вкорінитись може.   В чорної смородини вкорінюються навіть одно брунькові живці довжиною 5см., але тут потрібно мати досвід вкорінення, і метод набагато трудомісткіший.
Нижній зріз на живцеві роблять косий, під брунькою, верхній над брунькою, прямий. Кількість бруньок буває від 3 до 7-8. Слідкуйте щоб верхні дві, або хоч одна, були цілі і неушкоджені. Нарізані живці, нижніми кінцями, ставлять у воду і так тримають до посадки, яку і починають з кінця вересня, і проводять до замерзання ґрунту. Для кращого вкорінення можете обробити  живці стимулятором коренеутворення, згідно інструкції. Це може бути гетероауксин, янтарна кислота та ін. Гарний і дешевий стимулятор — столова ложка меду на відро дощової води, вимочувати 12 годин, потім промити.
Для чорної смородини, це необов’язково, а от живці червоної смородини бажано витримати в розчині стимулятора. Червона смородина вкорінюється гірше. Живці з неї треба нарізати з кінця серпня, і до середини вересня, і тоді ж садити, у вологу землю, або тримати до посадки у вологій тирсі. Червона смородина до зими повинна вкорінитись, тоді тільки вона за сезон  дасть стандартні саджанці. При пізній посадці живців, за сезон стандартних саджанців порички отримати не вдасться, прийдеться ще рік їх дорощувати.
Живці садіть у добре вироблену, пухку землю. Відстань між рядами 50-70см., а в рядку садіть густо 15-20см., обов’язково похило, під кутом 45 градусів, а ще краще 20-30 градусів. Верхня брунька на рівні ґрунту, або трохи нижче. Якщо є можливість можна підлити,  якщо ні – надіємось на дощ. В рядках дуже корисно посадити маячну культуру, найкраще – часник, це дасть змогу весною раніше розпушити міжряддя, і затримати вологу. Часник ще й відлякує шкідників.
На ділянці, на  зиму, дуже корисно передбачити снігозатримання, особливо, якщо ділянка на пагорбі.
Весною ділянку необхідно оглянути. Якщо земля повипирала живці, їх необхідно поправити. Якщо садили в свіжозорану землю, то може бути, що прийдеться заглиблювати геть всі живці. Якщо ділянка була замульчована на зиму, то мульчу краще відгребти з рядків в міжряддя. Вкорінення краще відбувається, якщо земля тепла, а мульча дещо затримує прогрівання землі. Верхній шар ґрунту найтепліший (взимку найхолодніший), тому рекомендується похила посадка живців. Замульчувати насадження можна після вкорінення, при висоті зелених пагонів 10-15см.  Дальше догляд стандартний, як для просапних культур – розпушування, прополка, підживлення, за необхідності полив. Не можна допускати, щоб земля затверділа, молоді корінці задихнуться без кисню. Влітку на саджанцях може завестися тля, тоді необхідно обробити інсектицидом, краще біопрепаратом, можна актофітом,  або іншим. Для профілактики хвороб і підживлення, також знищує шкідників препарат гаупсин.  Препарат безпечний для навколишнього середовища, тож можна 3- 4 обробки за сезон провести.
Які можуть бути невдачі? Деякі сорти чорної смородини погано розмножуються здерев’янілими  живцями. З відомих мені – це Добриня і Мрія Київська, їх краще розмножувати  відводками.  Мало живців вкоріняється, якщо вони зараженні шкідником – склівкою. Більш ніж інші сорти пошкоджується сорт Краса Львова, тому багато садоводів  жаліються на низький вихід саджанців цього сорту. Склівка  являє собою білу, з чорною головою гусеницю, яка прогризає хід в серцевині пагонів смородини і аґрусу, завдає також шкоди плодоносним насадженням. Отож живці, після нарізки, ставимо у ємкість, і заливаємо розчином інсектициду на хвилин 10- 15. Розчин повинен повністю покрити живці. Інсектицид беремо найсильніший, можна актару. Таке замочування вб’є тлю, яка ховається в основі бруньок. Після цього їх можна замочувати в стимуляторі коренеутворення,  чи у дощовій воді, і садити. Якщо ж насадження, з яких різали живці, заражені бруньковим кліщем, то живці витримують у воді при температурі 45 градусів, 15 хвилин, для знезараження. В нашому регіоні цей шкідник зустрічається рідко, і вже є сорти стійкі проти брунькового кліща.

IMG_0003 - КопіяВплив термінів посадки живців на вкорінення слідуючий: живці, які посаджені з 20вересня до 5 жовтня до зими вкоріняться на відсотків 90, весною вони дружньо підуть у ріст, і будуть обганяти тих що пасаджені пізніше; посаджені пізніше, а також весняна посадка почнуть вкорінятись тільки весною, після розпускання бруньок, і в рості будуть відставати,  вихід саджанців буде нищим. Але при гарному догляді, до осені всі саджанці виростають добре розвинутими і вирівнюються в розмірах.
І наостанок – розмножуйте сорти стійкі проти борошнистої роси – проблем не буде,
а також сучасні великоплідні, високоурожайні  сорти інтенсивного типу плодоношення. Це Ювілейна Копаня, Радужна, Володимирська, Краса Львова, Пігмей.

Category: Статті