+380994087762 +38097 2231 687
info@mysad.org.ua
Волинська обл. м. Ковель

Сіянцева підщепа для абрикоса

IMG_0419Багато плодорозсадників практикують культурні сорти абрикоса щеплювати на сіянці жовтої аличі, насіння жовтої аличі більш доступне, дикі зарослі її зустрічаються повсюдно,  тоді, як насіння дикого абрикоса – жерделі, є не кожний рік, по причині захворювання моніліозом, також взимку, при сильних морозах, в абрикоса вимерзають  плодові бруньки.

Дичок аличі більш технологічний – стовбурець і коренева шийка пряміші, кора гладенька і тонка, тоді як в жерделей  стовбурець вузлуватий, кора товста. Це створює певні незручності при окуліруванні щитком так і при щеплені  живцем.

В плодорозсаднику  «Садим Сад» ми також проводили подібніексперименти  —  окулірували сплячою брунькою сіянці аличі сортами абрикоса Оболоньський,  Красень Києва, Ранній бот саду та ін.. Окулірування проводилось  в кореневу шийку, в серпні місяці. Весною , після зрізування на 0,5см. над брунькою, всі окулянти дружньо пішли в ріст. Склалось враження,  про добру сумісність  культурних сортів абрикоса з аличевою підщепою. Влітку, під час сильних поривів вітру, деякі окулянти повідламувались, але таке явище спостерігалось і на інших сортопідщепних комбінаціях.

За сезон саджанці набрали висоти до 140-160см. сформували крону.  Перший дзвіночок, про недостатню сумісність, прозвучав під час викопування  — при необережному поводжені багато саджанців розламались в місці щеплення,  в саджанців абрикоса, щеплених на жерделях, відломів не спостерігалось.

Тому напрошується висновок, що досліджувані сорти абрикоса не достатньо сумісні з аличевою підщепою.

Через декілька років спостережень за висадженими деревами, наші здогадки підтвердилися. Багато дерев повсихали у віці 5-8 років, деякі добре росли і плодоносили, але під час сильних вітрів ламались у місці щеплення. Там же спостерігалась «губчаста» деревина, недостатнє зрощення, це видно на зроблених нами фото.

Паралельно велися спостереження за культурними сортами абрикоса, щеплених на дикому абрикосі – місце щеплення дуже міцне, при спробі зламати саджанці «до коліна» відлому не відбулося, навіть на однорічних саджанцях, дерева добре ростуть і плодоносять.

IMG_0491 - КопіяНа сіянцях абрикоса можна щеплення і окуліровку  не обов’язково робити в кореневу шийку, щеплювати можна на деякій висоті від землі.  Дикий штамб, або його частина матимуть підвищену морозостійкість.  На фото показано високе окулірування при зрізуванні на шип. Влітку  травянистий  культурний пагін був прив’язаний до шипа,  щоб уникнути відлому. Шип вирізається на початку серпня, або весною наступного року.

Є не перевірена інформація, що деякі сорти абрикоса, наприклад Голд річ,  добре сумісні з аличевою підщепою, але щоб це підтвердити або спростувати необхідні спостереження мінімум десять років.

При покупці саджанців відрізнити коріння абрикоса дуже легко – тільки в абрикоса воно має червонуватий відтінок, в аличі ж жовтувате. Слід пам’ятати , що коріння абрикоса швидко підсихає,  тому при посадці не тримайте його довго відкритим, не купляйте також саджанці з незахищеним  корінням, в них є всі шанси підсохнути.

Всі великокісточкові добре щеплюються одне на одне – абрикос. алича, слива, персик, також перераховані культури щеплюються на войлочну вишню, але наскільки вдалі будуть сортопідщепні комбінації не відомо. Одже, абрикос найкраще щеплювати на жердель, можливо на сіянці морозостійких культурних сортів. Культурні сорти сливи щеплюються на сіянцях жовтої аличі, хоча повної сумісності тут не має, а сіянці сливи будуть давати кореневу поросль в саду. Обирати сорто-підщепні комбінації необхідно виважено і відповідально.