Посадка саджанців
- Після придбання саджанців, перед їх посадкою, кореневу систему бажано замочити у воді на 10-12 год, але не більше як на 24год. У воду можна додати стимулятори коренеутворення, продаються в магазині, додаються згідно інструкції.
- Перед посадкою коренева система саджанця не повинна перебувати на сонці більше 5 хв. Посадку проводити у похмурі дні, або вранці чи ввечері. Якщо день сонячний, то коріння повинно знаходитись у ємкості з водою, і звідти висаджуватись.
- В посадочні ямки не можна класти гною, листя, тирси, зерна та іншої органіки, а також сипати мінеральні добрива, тому що органіка перегниє і саджанець осяде, а висока концентрація добрив знижує приживлюваність і обпікає коріння. Можна добавляти тільки зрілий перегній, він має легко розсипатись. На бідних ґрунтах ямку копайте більшу, верхній родючий шар помістіть на дно ями, до коріння, а нижній на верх. Можна також завезти родючої землі.
- Після посадки полийте і грунт утрамбуйте, як вода всотається, то замульчуйте поверхню сухою землею, або торфом шаром 3-5 см. Через тиждень насадження огляньте, і якщо необхідно підсипте землею з міжрядь.
- Біля дерев карликів, напівкарликів, а також сливи, абрикоса, персика встановлюється кілок, і саджанець підв’язується до нього. На карликових деревах він має бути на протязі всього їхнього життя, на інших перші 3-5 років. Пояснюємо детальніше: коріння карликових підщеп крихке і легко рветься під час розхитування дерев вітром, приживлюваність знижується, а в плодоносних дерев можливі нахили і падіння. В кісточкових, в перші роки росту, зрощення в місці зчеплення не міцне, часто бувають відломи, то кілок обов’язковий. Кілок встановлюється з протилежного боку від щеплення (відлом відбувається назовні), або встановлюють два кілки. Підв’язується м’яким шнуром способом «вісімки».
- Для щеп на вегетативних підщепах(карлики, напівкарлики) глибина посадки 25см., місце щеплення повинно знаходитись над грунтом, насіневі щепи висаджуються на ту саму глибину що й росли в розсаднику, тобто до кореневої шийки. Смородина, аґрус висаджуються, обов’язково, на 5-8 см глибше, можна похило, тоді кущ буде більшим. Малину заглиблювати тільки на 2 см.
- Основне підрізування щеп проводять тільки весною, до розпускання бруньок, якщо вони високі, то восени злегка вкорочують провідник. Весною бруньки, що розпустились на штамбі(стовбурі) обшморгують, видаляють поросль з коріння, якщо є. Саджанець обрізають на висоті 80-100см, 4-5 верхніх бруньок повинні бути добре розвинені. Якщо є скелетні гілки(саджанець кронований) їх вкорочують до 30-40 см. Формують деревце з центральним провідником, а на ньому 3-5 скелетні гілки першого ярусу. Це найпростіша формовка.
- Саджанці смородини і аґрусу можна обрізати восени, над поверхнею грунту залишають всього 3-4 бруньки. Малину обрізають також восени на висоті 5-10см, або на рівні ґрунту. Коріння малини і суниці садової має низьку зимостійкість, в перший рік, тому насадження мульчують листям, соломою тощо. Обов’язкове мульчування груші щепленої на вегетативній айві.
- Не забудьте захистити щепи від мишовидних гризунів і зайців, на ділянці встановіть снігозатримання.
- Схеми посадки: для яблунь на підщепі 54-118, Р-14 відстань в ряду 3м, міжряддя 5м, яблуня на Р-60, 62-396, груша щеплена на ІС 2-10 висаджується на 2м в ряду і 4м міжряддя, груша насіннева 4м на 7м., слива, абрикос, алича 4м на 6м. Для смородини і аґрусу зручні насадження з міжряддям 2м, а в ряду 80см. Малина висаджується в ряду через 50см, міжряддя для низькорослих сортів 2м, високорослих 3м. Можливі інші схеми посадки.
Бажаємо Вам щедрих урожаїв.
Тел. 099 4087 762 mysad.org.ua
Category: Статті